Možno nepreženiem ak uvediem, že druhý najznámejší Dán na svete po H. Ch. Andersenovi je Jørgen Peter Müller. Presnejšie určite tomu tak bolo v prvých dekádach 20. storočia.

Jørgen Peter Müller bol slávny športovec, ale aj model, spisovateľ, dôstojník a zakladateľ prestížneho liečebného ústavu. Z hľadiska jeho prínosu najmä pokiaľ ide o propagáciu telesného cvičenia smerujúceho k náprave škôd, ktoré si človek spôsobuje ľahostajnosťou a nezdravím konaním, cvičenia ktoré formuje a spružňuje postavu, propagáciou zdravého životného štýlu, liečebnej dychovej gymnastiky a to so svetovým ohlasom v prvej polovici minulého storočia, je až nepochopiteľné, že časom upadol do zabudnutia. Müller je autor kedysi mimoriadne populárnych kníh domáceho cvičenia Môj systém, Môj systém pre ženy, Môj systém pre deti a Môj dýchací systém. Knihy vyšli v angličtine, nemčine aj v mnohých iných jazykoch. V prvej Československej republike sa najznámejší titul Môj systém dočkal troch vydaní. Prvý český preklad (profesor M. Smíška) vyšiel v Prahe v roku 1905 v náklade 11 000 výtlačkov a zakrátko sa vypredal. Druhý preklad profesora dr. Prokopa Bureša, pracovníka ministerstva verejného zdravotníctva a telesnej výchovy vyšiel v roku 1926 v pražskom nakladateľstva A. Neuberta. O štyri roky neskôr v tom istom nakladateľstve ďalšie české vydanie Môjho systému pripravil Dr. Jan Hořejší, riaditeľ Masarykovej vyššej školy. Tretie vydanie bolo rozšírené o viac než 50 strán pretože bol zvolený väčší typ písma a kniha bola hutnejšia aj zvláštnym pridaním obrazovej prílohy kde boli všetky popisované cviky na rozdiel od predošlých vydaní v ktorých boli fotografie rozložené na viacerých stranách. V nakladateľstve A. Neuberta vyšli v preklade tiež Môj systém pre ženy a Môj dýchací systém.

Čím je Müllerova metóda výnimočná? Svoje cvičenia vypracoval veľmi rozumne a s ohľadom na všestranné posilnenie ľudského organizmu. Treba mať na zreteli, že v jeho časoch všeobecne verejnosť nebola veľmi pozitívne naklonená k cvičeniu, resp. bežní ľudia nepoznali, alebo neuvedomovali si význam a dôležitosť športových aktivít v prevencii a profylaxii, skôr to považovali za módne výstrelky. V náprave takéhoto nesprávneho pohľadu urobil Müller záslužnú prácu. Veľkú pozornosť venuje v svojich dielach nácviku správneho dýchania a poskytuje aj konkrétne návody ako na to. Zaraďuje cviky a inštrukcie na pravidelné otužovanie a trenie tela. Jeho systém, ak ho cvičia muži, nekladie si za cieľ urobiť z muža siláka ako je to u Atlasa, Kenta, či Athalda. Ale má muža zoceliť najmä po zdravotnej stránke, čo bude mať za následok lepší výkon, viac energie, pevnejšie zdravie. Müller sa venuje podrobne v ďalších knihách aj ženám a deťom. Napísal aj špeciálnu knihu pre všetkých o správnom dýchaní a účinkoch správneho dýchania na zdravie.
"Môj Systém" pozostáva z 15 minutového cvičenia na každý deň. Müller nemá rozpracované cviky v lekciách podobne ako napríklad Atlas. Cviky a ich účinok na konkrétnu časť tela alebo orgán uvádza postupne s očíslovaním Cvičenie 1.,2.,3., zároveň v každej časti náročnosť cvičenia uvádza v stupňoch, prvý, druhý, tretí... aby cvičenec mohol dosahovať progres. Podrobne opisuje každý pohyb, aby bola každá inštrukcia dobre pochopená. Priebežne zdôrazňuje význam otužovania a kúpania. Müller dbal ešte na jednu dôležitú vec, ktorú zdôrazňuje aj Kentova kniha od českých autorov. Čo najčastejší pobyt na čerstvom vzduchu, slnku a s tým spojený pohyb má prinášať človeku množstvo zdraviu prospešných benefitov. Zaujímavosťou je, že v Müllerových knihách predvádza cviky nielen sám vyšportovaný autor, ale neskôr už aj jeho najstarší syn.

Pripomeňme si ešte niektoré životopisné údaje Jørgen Peter Müllera. V roku 1888 sa stal poručíkom v dánskej armáde. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako železničiar v Argentíne. V rokoch 1893 okúsil novinárčinu a zároveň začal študovať teológiu a jazyky hebrejčinu a latinčinu. So svojou vyšportovanou postavou stával ako model sochárom. Postupne však čoraz viac túžil aj po medicínskom vzdelaní. V ďalších rokoch bol úspešný športovec pričom najviac miloval plávanie a veslá. Často víťazil, niektoré zdroje uvádzajú že získal viac ako 130 rôznych cien v atletických a športových súťažiach. Prvenstvá si pripísal v disciplínach vrh oštepom, vytrvalostná chôdza a vytvoril niekoľko rekordov aj v hode diskom, guľou i kladivom. Nakoniec sa najviac preslávil svojim systémom telesných cvičení, domácou gymnastikou pre každého. V roku 1912 sa presťahoval do Londýna kde založil svoj liečebný ústav a inštitút telesnej kultúry.
Jørgen Peter Müller sa narodil 7. októbra 1866 a zomrel 17. novembra 1938 v Kodaňi vo veku 72 rokov. Tento prehľad Müllerových životopisných údajov a jeho diela na poli telesnej kultúry je naozaj len veľmi stručným súhrnom. Jeho prínos v tejto oblasti je obrovský, veď mnohé z jeho základných cvičení sa v modernej fyzickej rehabilitácii a terapii používajú dodnes. Spropagoval na celom svete domácu gymnastiku, ľudia lepšie mohli pochopiť význam správneho a pravidelného "hýbania sa" pre pevné zdravie a telo. A to v časoch keď bolo treba prekonávať predsudky. To sú jeho veľké zásluhy a bol v tom obdivuhodne úspešný. Škoda, že po jeho smrti prúd času odvial tohto silného muža do zabudnutia zo školských osnov a encyklopédií. Ale našťastie nie úplne.
BERNARR MACFADDEN

Bernarr McFadden. Takpovediac Oliver Twist na začiatku svojho životného príbehu. Jeho detstvo bolo pretkané samými tragédiami a problémami. V rannom detstve postupne prišiel o obidvoch svojich rodičov. Zostal sám. Ako 11-ročný sa prihlásil ako robotník na farmu v Illionis. Po predchádzajúcich rokoch trápenia táto práca na čerstvom vzduchu, starostlivosť o zvieratá ho napĺňala, rovnako aj iné práce ktoré sa popritom naučil. To mu pomohlo sa vzchopiť a neskôr vyskúšal stavebníctvo aj ďalšie zamestnania. Ako dozrieval čoraz viac v svojom voľnom čase vyhľadával skupinky cvičeniachtivých ľudí. Študoval všetko čo sa mu dalo zohnať a bolo na výške úrovne poznania tej doby. Časom sa stal doslova posadnutý cvičením. Cvičil veľmi intenzívne a nemenej húževnato sa v tomto smere vzdelával. To prinieslo ovocie. V roku 1887 získava prvé skúsenosti ako osobný tréner. Vytrvalo pokračuje a po dvanástich rokoch ďalšej tvrdej práce úspešne zakladá svoj neskôr svetovo preslávený časopis Physical Culture. Jeho redaktorom bol od založenia ešte ďalších 13 rokov. V roku 1910 už bol autorom 18 kníh o zdravej výžive a medzitým otvoril a šíril ďalšie rešpektované a populárne časopisy o cvičení a zdravej výžive. Časom dosiahol reputáciu takého významu, že pod jeho menom sa na dlhé roky uskutočňovali najvýznamnejšie súťaže o telesnej kráse, zdatnosti a sile.
Medzi jeho naslávnejšie a najucelenejšie práce sa radí päťzväzková Dokonalá zdravoveda. V prvorepublikovom Československu vyšlo všetkých päť častí v roku 1924 v pražskom nakladatelství Sfinx. Prvý zväzok je venovaný anatómii a fyziológii ľudského tela, životospráve a vzťahom diéty ku zdraviu. Druhý pojednáva o pohlavnej hygiene, tehotenstve, rodičovstve a výchove detí. Tretí zväzok je zaujímavý z pohľadu starej školy domácej gymnastiky. Obsahuje telesné cvičenia a popis ako pomocou nich možno docieliť pevné zdravie, silu a krásu. V rade predposledná kniha Dokonalej zdravovedy opisuje racionálne metódy pri liečbe fyzických porúch a posledný zväzok je ľudový slovník rôznych chorôb. Prekladu do češtiny sa ujali niekoľkí lekári a profesori za koordinácie Bohumila Jandy. Ako je vysvetlené v dvoch predhovoroch, niektoré McFaddenove názory boli vynechané napríklad v časti o liečebných metódach. Bohumil Janda to odôvodňuje, že pre tieto myšlienky zatiaľ "nemáme u nás dosti důkazů". V troch zväzkoch sú prídavky vo forme príloh, ktoré anglické originály neobsahujú. V druhom zväzku je to Staročeská tělověda a zdravověda s původními obrázky podle rukopisův a knih staročeských i cizích, ktorú zostavil profesor Dr. Čeněk Zíbrt a jej druhá časť je ako príloha v poslednom piatom zväzku. Malý příruční bylinář zostavený M. Černým je súčasťou štvrtého zväzku. Tieto prílohy obohacujú český preklad Dokonalej zdravovedy a nemožno spochybniť, že aj odborné zásahy prekladateľov, ktorí boli univerzitní profesori a lekári, sledovali cieľ osoh a zrozumiteľnosť pre československého čitateľa. Na druhej strane myslím si, že je škoda, že viaceré časti z MacFaddenovej originálnej Dokonalej zdravovedy boli v preklade vynechané. Tak čitateľ prichádza o komplexný, ucelený pohľad na dielo samé i jeho autora. V porovnateľných prípadoch prekladania zahraničných diel nie je ničím výnimočným, že sa preloží celý originálny text a ak je sporné miesto vsunie sa poznámka, recenzia prekladateľa ak on to uzná za vhodné, či potrebné. Škoda, že podobne nepostupovali aj prekladatelia pod vedením Bohumila Jandy. Prevažná väčšina textu a obrazov je ale ponechaná vo všetkých zväzkoch bez zmien a českí odborníci vysoko hodnotia prínos týchto kníh vo vzdelávaní laickej verejnosti.

V knihách (okrem piateho zvazku) je možné nájsť rozne cviky. Je to vždy k danej téme ak autor rozoberá nejaký zdravotný problém, diétu, anatómiu, alebo ako predchádzať chorobám a posilňovať telo. Avšak ako už bolo uvedené tretí zvazok je celý venovaný telesnej kultúre. V ňom popísané cvičenia s množstvom fotografií sú vcelku nenáročné. Prelínajú sa tu dynamické, gymnastické cviky s napínacími (vzájomný odpor svalov), ktoré prispievajú na rozvoj sily. Pre vyváženosť McFadden dopĺňa uvoľňovacie cviky, ktoré zabezpečia komplexnejšie posilnenie organizmu a celý systém pôsobí takto na telo aj liečebne. Silné telo je dôležité nielen pre vonkajší vzhľad, ale najmä pre dobré zdravie kedy je schopné viac odolávať rôznym chorobám. Zaujimavosťou je, že McFadden na rozdiel od Atlasa, Kenta, Mullera a ďalších neodmieta cvičenie s činkami, naopak v jeho metóde nájdeme viaceré také cviky. Okrem domáceho telocviku v treťom zväzku nájdeme aj popis rôznych športových disciplín. Pomerne veľký priestor je venovaný technikám zápasenia a boxu. Autor propaguje rozmanitosť v cvičení, aby nastalo vyvážené rozvíjanie svalstva a zároveň posilnenie vnútorných orgánov. Následkom vhodného cvičenia je aj súmerne vyformovaná postava. odporúča časté športovanie na čerstvom vzduchu v kombinácii s pravidelným všestranným domácim telocvikom. K tomu uvádza vlastný systém pozostávajúci zo siedmych cvičebných lekcií. V svojom diele nezabúda ani na ženy a opisuje vhodné cviky pre ženský organizmus. Záverom upozorňuje, že extrémny telesný rozvoj je zbytočný ba až škodlivý, pretože narúša telesnú a duševnú rovnováhu. V Dokonalej zdravovede nájdeme aj kladenie veľkého dôrazu na správne držanie tela pri chôdzi, v sede a vôbec v bežnom živote.

Autor sa podrobne venoval aj anatómii a funkčnosti telesných orgánov :

Vľavo MacFadden v knihe ako tridsaťročný a vedľa päťdesiatnik, čím dokumentuje, že jeho metóda je účinná pre zachovanie sily, sviežosti a dobrého zdravia od mladosti do neskorého veku. Vpravo autor predvádza jeden z cvikov na posilnenie dýchacieho ústrojenstva.
Bernarr MacFadden sa narodil v roku 1868 a zomrel v roku 1955. Spolu s Charlesom Atlasom formovali silný fitness trend v Amerike zameraný na zdravie, silu, kondíciu a telesnú krásu. McFadden mal v tomto smere komplexnejší a prepracovanejší prístup. Hoci bol všeobecne uznávaný nie všetci však súhlasili s jeho názormi a istá časť americkej verejnosti jeho prácu znevažovala. Hoci niektoré jeho tvrdenia sú už prekonané, podobne ako je to u iných autorov starších systémov telesných cvičení, v celku je dielo Bernarra MacFaddena významným prínosom v šírení myšlienok zdravého životného štýlu, zdravého stravovania, pravidelného cvičenia a športu. MacFadden položil základy moderného fitness.